Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

SUPER LEAGUE

Δευτέρα 17 Ιουνίου 2024

Κολύμβηση: Χρυσός Πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ και εισιτήριο για Παρίσι για τον Παπαστάμο

Ο Έλληνας πρωταθλητής κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 400μ μικτή ατομική και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού - Τέταρτος ο Γιουρτζίδης

Μια κούρσα που θα μείνει στην ιστορία κι ένας τελικός που θα θυμάται για πάντα ο Απόστολος Παπαστάμος.

Ο τελικός στα 400μ μικτή ατομική στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης στο Βελιγράδι.

Μέσα σε 4:10.83, όσο είναι ο εκπληκτικός χρόνος που σημείωσε, τα πέτυχε όλα: αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ και πήρε ταυτόχρονα το πολυπόθητο εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι (4:12.50 το όριο). Στην τελευταία ευκαιρία που είχε καθώς στις 23/6 κλείνει η προθεσμία. Πλέον, δεν τη χρειάζεται…

Από το ξεκίνημα μπήκε να κάνει τη κούρσα της ζωής του. Και την έκανε. Οι Ούγγροι Χόλο και Μπόζορι τον έχασαν. Ούτε τα…πόδια του δεν αισθάνονταν, ο Παπαστάμος δεν κολυμπούσε αλλά…πετούσε. Τρομερός στο ύπτιο και τη πεταλούδα, απολαυστικός στο ελεύθερο, όλη η προσπάθειά του μοναδική.

Ο Δανιήλ Γιουρτζίδης έδωσε και αυτός τον καλύτερο εαυτό του και τερμάτισε στην 4η θέση με 4:16.64.

Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook και ακολούθησέ μας στο Instagram και στο Twitter γιατί με το https://trelogaidouri.blogspot.com/# θα βρεις ό,τι ψάχνεις!