Κυριακή 15 Ιουλίου 2018

Γαλλία - Κροατία 4-2. Η Γαλλία Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Η Γαλλία είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια νικώντας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου δίκαια με 4-2 την Κροατία.
Στο σκορ προηγήθηκαν οι Γάλλοι με αυτογκόλ του Mandzukic στο 18ο λεπτό μετα από φάουλ που εκτέλεσε ο Griezman. Φάουλ που ορθά αμφισβητήθηκε από τούς Κροάτες.

Οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 1-1 με σουτ του Perisic δέκα λεπτά αργότερα, για να κάνει το 2-1 για τους Γάλλους ο Griezman με πέναλτι στο 38ο λεπτό. Πέναλτι για το οποίο χρειάστηκε η συνδρομή του VAR.

Το ημιχρονο έληξε με 2-1 για τους Γάλλους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο πιστοποιώντας ο,τι ήταν η καλύτερη ομάδα του Μουντιάλ.

Το 3-1 για τη Γαλλία έκανε ο Pogba στο 59ο λεπτό για να έρθει στο 65ο λεπτό ο Mbappe να κάνει το 4-1.

Απο εκεί και πέρα ο αγώνας πλέον ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που κατόρθωσαν οι Κροάτες ήταν να μειώσουν σε 4-2 με τον Mandzukic στο 69ο λεπτό.

Σε γενικές γραμμές η Γαλλία ήταν καλύτερη και άξιζε να είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια.

Μετά από 20 χρόνια κατακτά η Γαλλία το δεύτερο Παγκόσμιο Κύπελλο της μέχρι τώρα ιστορίας της.