Μήνυμα *

SUPER LEAGUE

Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010

"Χτύπησε" στις καθυστερήσεις ο Κοντρέρας

Σε ένα παιχνίδι απαγορευμένο για καρδιακούς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο Παγκρήτιο Στάδιο.
 Ο Εργοτέλης,που προηγήθηκε στο 16' με τον Μπούντιμιρ
, δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς ο Σαλπιγγίδης ισοφάρισε στο 35', ενώ ο Κοντρέρας στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σίλβα Τζούνιορ. Ο Εργοτέλης από το ξεκίνημα πήρε τα ηνία του αγώνα και πίεσε τον ΠΑΟΚ, ο οποίος αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα απέναντι στην πίεση που ασκούσαν οι Κρητικοί. Το σύνολο του Μάκη Χάβου αδυνατούσε να κυκλοφορήσει σωστά την μπάλα και είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο επιθετικά. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Εργοτέλης, καθώς στο 16' έφτασε στην επίτευξη του γκολ με τον Μπούντιμιρ, ύστερα από ωραία σέντρα του Γιαλούση από δεξιά. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να "κερδίζουν" μέτρα στον αγωνιστικό χώρο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου και μετά από ωραία συνεργασία των Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη, ο τελευταίος με σουτ νίκησε τον Δασκαλάκη και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο ΠΑΟΚ "πατούσε" καλύτερα, ενώ ο Εργοτέλης έδειξε να χάνει λίγο την αυτοσυγκέντρωση του μετά το τέρμα που δέχθηκε από τον άσο του "δικεφάλου". Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, ωστόσο στα πρώτα λεπτά έλειπε η μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες τόσο του Καραγεωργίου, όσο και του Χάβου προσπαθούσαν με σουτ έξω από την περιοχή να απειλήσουν, χωρίς να πετύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η είσοδος του Βερπακόσφσκις στο 59' έδωσε πνοή επιθετικά στον Εργοτέλη, ο οποίος είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (70'-74') βρέθηκαν τέσσερις φορές σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν στόχο. Σαν να μην έφτανε η δυστοκία, ήρθε και η αποβολή του Σίλβα τζούνιορ στο 82'. Ο Βραζιλιάνος ανέτρεψε τον Ιβιτς, αλλά χρειάστηκε να περάσουν τρία λεπτά για να αντικρίσει για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, καθώς είχε μεταφερθεί εκτός αγωνιστικού χώρου με το φορείο. Οι φιλοξενούμενοι, με παίκτη παραπάνω, ρίσκαραν και τελικά ανταμείφθηκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπέτο στην προσπάθεια του να κόψει την πάσα του Φιλομένο, τροφοδότησε τον Κοντρέρας και ο τελευταίος με βολέ από τα δεξιά της περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Δασκαλάκη. Με αυτό τον τρόπο ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο μακριά από την Τούμπα, ενώ ο Εργοτέλης γνώρισε την τρίτη του ήττα στο Παγκρήτιο. ΤΡΕΛΟ ΓΑΪΔΟΥΡΙΤΡΕΛΟ ΓΑΪΔΟΥΡΙ