Κυριακή 29 Μαΐου 2016

Η Ρεάλ Μαδρίτης πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League στον τελικό του Μιλάνου νικώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης με 5-3 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια 1-1)

Αυτός είναι ο 11ος τίτλος που κατακτά η Ρεάλ στη διοργάνωση.

Η Ρεάλ πρηγήθηκε στο σκόρ στο 15ο λεπτό με αμφισβητούμενο ( οφσάιτ ) γκόλ του Σέρτζιο Ράμος

Το ημίχρονο τελείωσε με την Ρεάλ να είναι μπροστά στο σκόρ με 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Antoine Griezmann βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ρεάλ.

Τελικά η Ατλέτικο Μαδρίτης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει στο 79ο λεπτό με τον Βέλγο Yannick Carrasco ο οποίος έτρεξε να πανηγυρίσει το γκόλ με την συζυγό του.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και τελικά στη διαδικασία των πέναλτι όπου η Ρεάλ πανηγύρισε την κατάκτηση του 11ου τίτλου στη διοργάνωση.

Ο Χουάν Φράν της Ατλέτικο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι...

...και ο Κριστιάν Ρονάλντο - με εύστοχο το τελευταίο πέναλτι - τη Ρεάλ στα ουράνια.