Τετάρτη 22 Φεβρουαρίου 2012

Νίκες στο τέλος για τις Βασιλεία και Μαρσέιγ

Προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήραν η Μαρσέιγ και η Βασιλεία.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, χάρη σε τέρμα του Αντρέ Αγιού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, επιβλήθηκε με 1-0 της Ίντερ, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησαν και οι Ελβετοί στο «Ζανκτ Γιάκομπ Παρκ» κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου.

Ο Βάλεντιν Στόκερ ήταν ο «χρυσός» σκόρερ για τους γηπεδούχους στο 86', ενώ ο τερματοφύλακάς τους, Γιαν Ζόμερ, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Μαρσέιγ: Μανταντά, Αθπιλικουέτα, Νταβαρά, Ν'Κουλού, Μορέλ, Αλού Ντιαρά, Μπενουά Σεϊρού (Καμπορέ), Βαλμπουενά, Αμαλφιτανό, Αντρέ Αγιού, Μπραντάο (73' Τζόρνταν Αγιού).

Ίντερ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον (46' Ναγκατόμο), Λούσιο, Σαμουέλ, Κίβου, Καμπιάσο, Στάνκοβιτς, Σανέτι (63' Όμπι), Σάρατε, Σνάιντερ, Φορλάν.

Βασιλεία: Ζόμερ, Στάινχεφερ, Άμπρααμ, Ντράγκοβιτς, Παρκ Γιου-Χο, Χούγκελ, Γκρανίτ Τζάκα, Σακίνι, Φάμπιαν Φράι (66' Στόκερ), Αλεξάντερ Φράι (90' Καμπράλ), Στρέλερ.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ραφίνια, Τζερόμ Μπόατενγκ, Μπάντστουμπερ, Λαμ, Τιμοστσούκ, Αλάμπα, Κρόος (89' Όλιτς), Ρόμπεν, Ριμπερί (71' Τόμας Μίλερ), Μάριο Γκόμεθ.