Τρίτη 4 Μαΐου 2010

Πρεμιέρα από τη Ρόδο για το πρωτάθλημα φουσκωτών σκαφών

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του πανελληνίου πρωταθλήματος φουσκωτών σκαφών Offshore, που ξεκίνησε και φέτος από τη Ρόδο. Συνολικά, 13 πληρώματα ρίχτηκαν στη μάχη με τη θάλασσα και χωρίστηκαν σε τρεις κατηγορίες για να αναδειχθεί ο καλύτερος. Η μάχη περιελάμβανε αγώνα circuit στο κεντρικό λιμάνι της Ρόδου, και αγώνα ανοιχτής θαλάσσης στην περιοχή Ψαροπούλα.

Στην κατηγορία Sport 200 συμμετείχαν πέντε πληρώματα, όπου νικητές αναδείχθηκαν οι Καλαφατάς – Συβρίογλου. Στην Sport 300, που είχε και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αφού συμμετείχαν 8 σκάφη, η πρώτη θέση πήγε στους Σέρρα – Γκάτσο. Στην κατηγορία αυτή, το πλήρωμα με τους Μαρκόπουλο – Παπαρηγόπουλο κατάφερε να ανέβει στο βάθρο καταλαμβάνοντας την 3η θέση. Τέλος, τη νίκη στην κατηγορία 2x300 κέρδισαν οι Γραμματικάκης – Σταράκη

Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για τις 15-16 Μαΐου, στη Λέρο.

πηγη:zougla