Τετάρτη 27 Μαΐου 2015

Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ μετά από τρεις παρατάσεις στο χάντμπολ [εικόνες]

Σε έναν ανεπανάληπτο δεύτερο τελικό, ο οποίος κρίθηκε στα πέναλτι έπειτα από τρεις παρατάσεις, ο ΠΑΟΚ στέφθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας απέναντι στον Διομήδη Άργους, φτάνοντας στο νταμπλ!

Ο Δικέφαλος του βορρά αν και βρέθηκε να χάνει 29-24 μόλις τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ισοφάρισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, χρειάστηκε ξανά ένα γκολ στα... χασομέρια για να στείλει το ματς με σκορ 35-35 και σε δεύτερη παράταση, η οποία δεν βρήκε νικητή αφού οι δύο ομάδες έμειναν στο 40-40.

Ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ευστοχούν σε τρεις από τις τέσσερις εκτελέσεις ενώ αυτοί του Διομήδη σε καμία. Ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών, κατακτώντας έτσι και το Πρωτάθλημα μετά το Κύπελλο για το 2015.

Η ένταση πάντως δεν έλειψε από την αναμέτρηση και αποτυπώνεται στις παρακάτω φωτογραφίες