Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014

Απόλυτη κυρίαρχος ήταν στα Πηγάδια η Ξάνθη, που με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος επικράτησε με σκορ 2-0 της Νίκης Βόλου, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα στη Superleague.

Οι Θρακιώτες είχαν από τη ναρχή τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψαν στη Νίκη ούτε να... πλησιάσει την εστία τους, όμως το γκολ για την Ξάνθη ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 47', όταν ο Ράνος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και στρώθηκε στον Κλέιτον, που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σολτάνι, που από κοντά “καθάρισε” για τους γηπεδούχους, γράφοντας το τελικό 2-0.

Μάλιστα, η Ξάνθη είχε και δοκάρι στο 83', σε κεφαλιά του Κλέιτον.

Με τη νίκη αυτή η Ξάνθη έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ η Νίκη έμεινε στους 3 και παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.