Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Ανατροπή στέψης! (video)

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να είναι έντεκα βαθμούς πάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης, με ένα ματς περισσότερο, αλλά είναι νωρίς να μιλάμε για στέψη. Όταν, όμως, είναι πίσω στο σκορ με 2-0 από την Σεβίλλη και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις παίρνει την νίκη με 3-2 σίγουρα αυτό σημαίνει πολλά…

Στο 28΄, λοιπόν, ο Τροχόφσκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και το «Σάντσες Πιθχουάν» πήρε… φωτιά μετά το 2-0 του Νεγρέδο στο 48΄.

Η Μπαρτσελόνα, πάντως, πέντε λεπτά αργότερα μείωσε με τον Φάμπρεγκας και έδωσε νέα τροπή στο ματς.

Στο 72΄ο Μεντέλ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και η Σεβίλλη έμεινε με δέκα παίκτες, με τους «μπλαουγκράνα» να πιέζουν ακόμα περισσότερο την εστία του Πάλοπ.

Ότι, όμως, δεν κατάφεραν για 90 λεπτά το πέτυχαν στις καθυστερήσεις οι παίκτες του Βιλανόβα.

Για την ακρίβεια με την συμπλήρωση του 90ου λεπτού ο Φάμπρεγκας με δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 2-2, κάτι που έφερε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για χέρι στην αρχή της φάσης.

Εκεί, που όλα έδειχναν ότι η Μπαρτσελόνα θα κατάφερνε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα από μία δύσκολη έδρα, στην οποία έχασε η Ρεάλ και όντας πίσω στο σκορ με 2-0 από το 48΄ ήρθε ο Βίγια να τα φέρει όλα… τούμπα.

Ο Ισπανός φορ με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 3-2 και όλοι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα ένα «κουβάρι» πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη, που τους έφερε έστω και με ένα ματς περισσότερο έντεκα πόντους πάνω από την Ρεάλ, μία εβδομάδα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι!

Δείτε τα γκολ:
ΣΕΒΙΛΛΗ: Παλόπ, Σισίνιο, Μποτία, Σπάχιτς, Φερνάντο Ναβάρο, Μεντέλ, Μαντούρο, Ράκιτιτς (75' Κοντογκμπιά), Χεσούς Νάβας, Τροχόβσκι (38' Μανού ντελ Μοράλ), Νεγκρέδο.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες (79' Βίγια), Σονγκ, Μαστσεράνο, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς (76' Τιάγκο Αλκάνταρα), Τσάβι, Φάμπρεγκας, Αλέξις Σάντσες (70' Τέγιο), Πέδρο, Μέσι.
*κόκκινη 72' Μεντέλ
Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Βαλένθια - Σαραγόσα 2-0 (12' Φεγκουλί, 59' Βιέρα)
Μάλαγα - Μπέτις 4-0 (13' πέν. Χοακίν, 28' Σαβιόλα, 72' αυτ. Αμάγια, 74' Ίσκο)
Σοθιεδάδ - Μπιλμπάο 2-0 (62' Γκριεζμάν, 72' πέν. Βέλα)
Σεβίλλη - Μπαρτσελόνα 2-3 (26' Τροχόβσκι, 48' Νεγκρέδο / 53' και 89' Φάμπρεγκας, 93' Βίγια)