Τετάρτη 2 Μαρτίου 2011

Ο Ατρόμητος τη νίκη, και οι δύο την ελπίδα

Οι Περιστεριώτες υπέταξαν με 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου και πήραν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα.
Το γκολ του Σανκαρέ στο 79 ίσως να αποδειχθεί χρυσάφι για τους φιλοξενούμενους που θα επιδιώξουν στην ρεβάνς της 16ης Μαρτίου να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα.

Ο Ατρόμητος ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίωρο, όπου περιόρισε τον αντίπαλο τους σε ρόλο κομπάρσου. Μόλις στο 3 έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία σε σουτ του Νεμπεγλέρα με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυντικού. Στο 9 άνοιξε το σκορ όταν μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Καμαρά και Σαγκανόφσκι, ο τελευταίος πλάσαρε τον Γιακούποβιτς.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη συνέχισαν να πιέζουν και είχαν άλλες δύο καλές στιγμές με τους Καμαρά (13) και Σκόνδρα (21). Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς μετά το 30, χωρίς να γίνει απειλητικός. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ατρόμητος άγγιξε το 2-0 με τον Σφακιανάκη να στέλνει με προβολή τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη οι Βολιώτες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι. Πιο συγκεκριμένα στο 54 μετά από σέντρα του Ζαραδούκα, ο Μαρτίν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη. Στο 61 οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Μετά από θαυμάσια προσπάθεια ο Καμαρά βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Νεμπεγλέρα, ο οποίος από πλάγια θέση με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Γιακούποβιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Καμαρά πλάσαρε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να «γλείφει» το δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 79 με καρφωτήΟι Περιστεριώτες υπέταξαν με 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου και πήραν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα. Το γκολ του Σανκαρέ στο 79 ίσως να αποδειχθεί χρυσάφι για τους φιλοξενούμενους που θα επιδιώξουν στην ρεβάνς της 16ης Μαρτίου να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα.

Στην επανάληψη οι Βολιώτες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι. Πιο συγκεκριμένα στο 54 μετά από σέντρα του Ζαραδούκα, ο Μαρτίν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη. Στο 61 οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0. Μετά από θαυμάσια προσπάθεια ο Καμαρά βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Νεμπεγλέρα, ο οποίος από πλάγια θέση με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Γιακούποβιτς. Δέκα λεπτά αργότερα ο Καμαρά πλάσαρε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, με τη μπάλα να «γλείφει» το δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 79 με καρφωτή κεφαλιά του Σανκαρέ μετά από κόρνερ του Ούμπιντες.

ΠΗΓΗ: pamesports.gr